rodokmeny rodin

Zajímavosti z našich bádání

Na této stránce Vám budeme přinášet zajímavé příspěvky, na které jsem narazili při našich bádáních. Zkoumání rodinné historie a sestavování rodokmenu to totiž není je prolistování matrik a sepsání dat narození, svateb a úmrtí, ale je to ve skutečnosti mravenční práce, která Vás mnohdy zavede k příběhům, které se mohou stát rodinnými legendami a budou se vyprávět další staletí.

 

Lubojaty 1 - dědičné fojtstvíLubojaty 1 - dědičné fojtství

Fojt (nebo česky rychtář) byl zástupcem vrchnosti ve správě obce a požíval za to výhody ve formě úlev na poplatcích a podobně. Jeho povinností bylo vést správu obce, udržovat na vsi pořádek, dbát na odvádění poplatků, vykonávání robot a všeobecně konat ve prospěch vrchnosti ... (více zde)

 

 

DvorštíKolektivizace zemědělství a osudy rodiny Dvorských

O založení JZD se ve Štěpánově začalo hovořit v roce 1950. V tomto roce byly zlikvidovány tři usedlosti, na něž byla uvalena národní správa. Usedlosti následně převzal MNV. Dne 21. března 1950 byla ustavena národní správa na usedlost č. 36 rodiny Dvorských. Jako důvod byly uvedeny finanční problémy ... (více zde)

 

 

MenouškoviPříběh Josefa Vojtěcha Menouška

Dne 18. května 1902 se v římskokatolickém farním kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze - Karlíně odehrává svatba mezi truhlářem Josefem Menouškem (narozen 1876, Skála 24, okres Havlíčkův Brod) a služebnou Annou Šimkovou (narozena 1878, Dobrá Voda 15 - Jedlá, okres Havlíčkův Brod) ... (více zde)